صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧
اخبار > درد کثیف در روانشناسی چیست؟


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش امین دوست از معاونت امور بهداشتی

درد کثیف در روانشناسی چیست؟

زمانی­که دانش یک مرد برای موفقیت کافی است ولی تقوای او کافی نیست، هر چه را که او ممکن است بدست آورد دوباره از دست خواهد داد (کنفسیوس)

همه­ ی ما با آرزوهایمان زندگی می­کنیم و اگر امید به آینده نباشد شاید هیچ انگیزه­ای برای کوشش و تحمل سختی­ها نیز وجود نداشته باشد. اما هیچ یک از ما به تمام آرزوهایمان از آینده نخواهیم رسید و طبیعتا میان آینده ایده آلی که در ذهن خود ترسیم کرده­ایم و واقعیتی که با آن مواجه خواهیم شد تفاوت­هایی وجود دارد.

 استیون هیز بنیان­گذار درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) به ابعاد آسیب­ شناختی این موضوع پرداخته است. این که انسان در زندگی با شکست مواجه شود موضوعی طبیعی است و منطقی به نظر می­رسد که فرد پس از شکست­ها دوره ­ای از ناراحتی، کاهش اعتماد به نفس و خلق پایین را تجربه نماید اما پس از مدت زمان کوتاهی این شکست باید از جانب فرد پذیرفته شود و او دوباره برای زندگی و خواسته­های خود تلاش نماید و انگیزه خود را دوباره به دست بیاورد و از طرفی سایر جنبه­ های زندگی مثل فعالیت­های اجتماعی، زندگی شخصی و ... که مرتبط با شکست نیستند همانند گذشته کارکردهای خود را حفظ می نمایند.

این نوع شکست­ها در رویکرد مبتنی بر پذیرش و تعهد درد نامیده می­شوند. آن­ها مقطعی و کوتاه مدت هستند و روند طبیعی خود را طی می­کنند. اما در بسیاری از اوقات افراد در مواجه با شکست­ واکنش­های بسیار غیر طبیعی نشان می­دهند به گونه­ ای که ممکن است تا آخر عمر از این شکست­ها غصه بخورند و تمام هویت فردی، اجتماعی خود را به خاطر این شکست در معرض آسیب و خطر دیده و با یک رنج روانی باقی عمر خود را بگذرانند. برای مثال ممکن است فردی که از رشته دلخواه خود در دانشگاه پذیرفته نشده پس از آن تمام زندگی را بی­ فایده قلمداد کند و برای شغل، شخصیت، خانواده و سبک زندگی خود ارزشی قائل نباشد.  به این نوع درد مزمن و فلج کننده دردکثیف می­گوید.

 استیون هیز پیشنهاد می­ کند که ما به این دلیل به درد کثیف گرفتار می­ شویم که به جای تعیین ارزش­ها در زندگی اهداف تعیین می­ نماییم. ارزش­ها وابسته به زمان و مکان نیستند، شکست ناپذیر هستند و شرایط نمی­ توانند دست یابی به آن­ها را ناممکن سازند، اما اهداف وابسته به شرایط زمانی، مکانی و سنی هستند، شکست پذیرند و اتفاقات زندگی­ می­ توانند دست یابی به آن­ها را غیر ممکن سازند. برای مثال اگر فرد این ارزش را در زندگی برای خود انتخاب نماید که می­ خواهد یک انسان علمی باشد (به جای این­که این هدف را برگزیند که حتما می­خواهد یک پزشک باشد) در این صورت در هر سنی، با هر شرایط زمانی و مکانی می­تواند در جهت این ارزش زندگی خود گام بردارد و همواره برای این ارزش خود تلاش کند.

 یکی از اهداف درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد تبدیل کردن اهداف به ارزش است که این کار را می­ توان با آموزش به مراجعان و گوش دادن به داستان زندگی آنان انجام داد. یکی از تمرین­ هایی که اهمیت ارزش­ها را در مقابل اهداف مشخص می­ کند تمرین سخنرانی در هشتادومین سالگرد تولد فرد است: فکر کن تولد 80 سالگی ­ات را در یک سالن بزرگ جشن گرفته ­ای و باید سخنرانی نمایی. آیا به این افتخار می­ کنی که در طول زندگی ­ات یک پزشک بودی یا به این که در طول زندگی­ ات همواره برای پیشبرد دانش خود  و دیگران تلاش کردی؟ آیا به این افتخار می­ کنی که یک همسر پولدار بودی یا به این که همواره برای رفاه خانواده ات تلاش کردی؟

دکتر حسن کریمی- کارشناس مسئول گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد

 


١٣:٠٢ - دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ١٦١٤٨    /    تعداد نمایش : ١٠٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج