صفحه اصلي | آرشیو اخبار | معرفی دانشگاه | چارت سازمانی | تماس با ما
دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧
اخبار > عوامل اجتماعی موثربرسلامت و هم اندیشی پژوهشگران دانشگاه در این خصوص


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش داراب کارشناس مسئول دبیر خانه سیاستگذاری سلامت

عوامل اجتماعی موثربرسلامت و هم اندیشی پژوهشگران دانشگاه در این خصوص

جلسه هماهنگی و هم اندیشی معاونت اموراجتماعی با اعضای مرکز SDH دانشگاه درخصوص تعیین عوامل اجتماعی موثربرسلامت دراستان برگزار شد .

به گزارش  مهندس داراب کارشناس مسئول دبیر خانه سیاستگذاری سلامت ، این جلسه درمورخه 30 آبان ماه سال جاری و با همت دبیرخانه سیاستگذاری سلامت استان درمحل سالن کنفرانس معاونت اموراجتماعی و با حضورکلیه اعضای مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت و معاونین اجتماعی ، بهداشتی و تحقیقات وفناوری دانشگاه تشکیل گردید .

دکترتقی زاده افشاری معاون اجتماعی دانشگاه طی سخنانی گفت : انجام تحقیقات کاربردی در عرصه مولفه های اجتماعی برای تامین سلامت جامعه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی افزود : عدالت درسلامت جزء وظایف متولیان نظام سلامت میباشد و برروی سلامتی بسیاری ازعوامل تاثیر گذار هستند که صرفا و فقط وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند متولی آن باشد .

دکتر تقی زاده اضافه کرد: سیاست کاری دانشگاه باید براین اساس باشد که شاخصهای سلامت را شناسایی و در اولویت کاری قرار دهد که این مهم فقط باهمکاری مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت (SDH)دانشگاه میسرخواهد گردید و مستندسازی و کاربردی نمودن فعالیتها جهت ارتقاء سلامت کار مرکز SDH می باشد .

دکترانتظارمهدی معاون اموربهداشتی دانشگاه نیز بر اهمیت مرکز SDH تاکید کرده و گفت : مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت بازوی علمی نظام سلامت در ترجمان دانش و ارتقای عادلانه سلامت آحاد جامعه می باشد . و معاونت امور اجتماعی دانشگاه محور و حلقه واسط نظام مراقبتهای اولیه بهداشتی و سازمانهای متولی عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت است . یک تئوری است واگرمشکلات SDHحل گردد مشکلات سلامت حل میگردد .

دکتر انتظار مهدی تصریح کرد: معاونت اموربهداشتی آماده همکاری کامل با معاونت اجتماعی در بسترسازی و ارائه اطلاعات و آماری مورد نیاز می باشد .

در ادامه دکترمحبی معاون تحقیقات وفناوری دانشگاه نیز بر اهمیت کاربدی کردن پژوهشها تاکید کرده و گفت : تنها انجام پژوهش در عرصه سلامت کافی نیست بلکه نتایج این پژوهشها و تحقیقات باید مورد استفاده برای ارتقای سلامت مردم باشد .

وی همچنین اضافه کرد: اطلاعات معاونت بهداشتی باید برای مرکز  SDHانتقال داده شود و این مرکز می تواند درتشخیص عوامل اجتماعی موثر بر سلامت همکاری تنگاتنگی با معاونت اجتماعی داشته باشد .

دکتر محبی تاکید کرد : هرتحقیق علمی باید برای مردم مفید و قابل اجرا باشد و حضور همکاران هیئت علمی گروه پزشکی اجتماعی درمرکز SDH بسیار تاثیرگذار خواهد بود .

دکترخرسندی رئیس دانشکده بهداشت نیز در این جلسه گفت: باید عوامل اولویت دار شناسایی ، مشخص و استخراج گردد . دراین خصوص می توانیم ازظرفیت پیام گزاران سلامت دستگاههای اجرایی استفاده نماییم و دانشکده بهداشت آمادگی خودرا دراین خصوص اعلام می دارد .

سپس دکترمیرزایی مدیر امور اجتماعی دانشگاه بر نقش مهم مرکزSDH اشاره کرده و گفت : این مرکز می تواند در فیلد علمی کمکهای زیادی به معاونت اجتماعی درخصوص عوامل اجتماعی موثربرسلامت نماید .

وی افزود : اهداف و رسالت معاونت اجتماعی همسو با اهداف مرکز SDH دانشگاه می باشد و معاونت اجتماعی به کمک همکاران عضو مرکز SDH نیاز دارد .

در ادامه اعضای مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت به بیان نکته نظرات و پیشنهادات مربوطه پرداختند .

گفتنی است بررسی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت و برنامه ریزی برای عملیاتی کردن آنها از عوامل مهم ارتای سلامت جامعه می باشد که در این میان نقش مراکز تحقیقاتی با اجرای پژوهشهای کاربردی از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود .  

 


١٩:٠٢ - سه شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ١٦٦٩٣    /    تعداد نمایش : ٨١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج